BENDRIEJI GEBĖJIMAI

Apibrėžtis

Gebėjimai, reikalingi įvairiose darbo, socialinio ir asmeninio gyvenimo srityse (pvz., gebėjimas bendrauti, iniciatyvumas, kompiuterinis raštingumas); bendrosios kompetencijos.

Pavyzdžiai

Bendrieji gebėjimai – tai žmogaus gebėjimai, reikalingi sėkmingam darbui, mokymuisi (studijoms), profesiniam pasirengimui ir gyvenimui.
Sėkmingam aplinkosaugininko darbui reikalingi šie bendrieji gebėjimai: 9.1. atsakingumas; 9.2. organizuotumas; 9.3. savarankiškumas priimant sprendimus; 9.4. kolektyvinis darbas; 9.5. matematinis raštingumas; 9.6. kompiuterinis raštingumas.
Europos bendrųjų mokymosi visą gyvenimą gebėjimų metmenyse nustatyti ir apibrėžti 8 bendrieji gebėjimai, būtini asmeniniam pasitenkinimui, aktyviam pilietiškumui, socialinei įtraukčiai ir užimtumui žinių visuomenėje: 1) bendravimas gimtąja kalba; 2) bendravimas užsienio kalbomis; 3) matematiniai gebėjimai ir pagrindiniai gebėjimai gamtos mokslų ir technologijų srityse; 4) skaitmeninis raštingumas; 5) sugebėjimas mokytis; 6) socialiniai ir pilietiniai gebėjimai; 7) iniciatyvumas ir verslumas; 8) kultūrinis sąmoningumas ir raiška.
Pirmas uždavinys – užtikrinti, kad visi piliečiai įgytų įvairiose srityse aktualių bendrųjų gebėjimų, kaip antai: mokymasis mokytis ir bendravimo gebėjimai, iniciatyvumas ir verslumas, skaitmeninis raštingumas (taip pat ir gebėjimas naudotis žiniasklaidos priemonėmis), kultūrinis sąmoningumas ir raiška.
Dar daugiau pastangų reikia dėti ugdant įvairiose srityse aktualius bendruosius gebėjimus, kurie itin svarbūs didinant kūrybiškumą, skatinant naujoves ir siekiant sėkmingai dalyvauti darbo rinkoje bei tapti visuomenės nariu.

Dažnumas

  • bendrieji gebėjimai 70
  • bendrųjų gebėjimų 68
  • bendruosius gebėjimus 28
  • bendriesiems gebėjimams 19
  • bendraisiais gebėjimais 6
  •  
Bendrasis dažnumas: 191

Atitikmenys

Anglų k.: generic abilities

Vokiečių k.: Schlüsselkompetenzen, Grundkompetenzen, Basis-, Kernqualifikationen, Kernkompetenzen

Prancūzų k.: aptitudes de base

Dalykinė sritis

ugdymo teorija

Kolokatai

Kairieji kolokatai Dešinieji kolokatai
ŠIEbendrieji gebėjimai 
TRŪKSTAbendrųjų gebėjimų 
AKTUALIŲbendrųjų gebėjimų 
 bendrųjų gebėjimųUGDYMĄ
© Vytauto Didžiojo universiteto Kompiuterinės lingvistikos centras, 2013
| Joomla 3 Templates Joomlaskins