Apie terminų atranką

Šiame žodyne pateikti terminai iš švietimo ir mokslo tekstyno nustatyti automatiškai naudojant VDU Kompiuterinės lingvistikos centre sukurtą programą. Joje naudotos lingvistinės taisyklės, kuriose nurodyta, kokių kalbos dalių junginiai ar žodžių formos analizuotini, t. y. ieškota tam tikros struktūros terminų, pvz., būdvardis ir daiktavardis (aukštasis mokslas); daiktavardžio kilmininkas ir daiktavardis (bakalauro studijos); būdvardis, daiktavardžio kilmininkas ir daiktavardis (jaunesnysis mokslo darbuotojas) ir pan.

Tarp automatiškai nustatytų terminų, vadinamų galimais terminais, pateko daug ne terminų, todėl galimų terminų sąrašą peržiūrėjo terminologai. Iš pradinio 11 tūkst. galimų terminų sąrašo liko 780 švietimo ir mokslo terminų. Iš šio sąrašo nuspręsta išsamiau išanalizuoti apie 300 terminų. Apibrėžti tam tikrų grupių terminai: terminai su žodžiu akademinis (pvz.: akademinė laisvė, akademinė etika, akademinė valanda), su žodžiu darbas (pvz.: diplominis darbas, namų darbas, savarankiškas darbas), su žodžiu išsilavinimas (pvz.: universitetinis išsilavinimas, bendrasis išsilavinimas, aukštasis išsilavinimas), su žodžiu švietimas (pvz.: švietimo teikėjas, suaugusiųjų švietimas, neformalusis švietimas) ir t. t.; taip pat apibrėžti ir keli dažnai vartojami vienažodžiai terminai: studentas, mokslininkas, universitetas ir kt.